Iz razstave Za devetimi gorami, ki je na Ljubljanskem gradu predstavljala pregled slovenske pravljične dediščine od motivov do avtorjev, zapisovalcev, ilustratorjev in knjižnih izdaj, je nastala Pravljična hiša v Motniku. Avtorici razstave sta Anja Štefan in Irena Matko Lukan.
Razstava je zdaj našla svoj novi dom prav v Motniku, ki je postal znan po celi Sloveniji zaradi pravljičnega festivala. Posvečen je Gašperju Križniku, ki je v 19. stoletju zbiral ljudske pravljice po Motniku in okolici ter tako pred pozabo ohranil pomemben del nesnovne kulturne dediščine. Bil je med najpomembnejšimi zbiralci in njegove pravljice so na festivalu pripovedovali uveljavljeni slovenski pripovedovalci. Poleg pripovedovalskih dogodkov pa Kulturno društvo Motnik in Turistično društvo Motnik ter Knjižnica Franceta Balantiča Kamnik pripravljajo še veliko spremljevalnih dogodkov, ki so zanimivi za stare in mlade, za družine, društva, šole, navdušence nad pripovedovanjem in pripovednim izročilom.
Turistično društvo Motnik je v dogovoru z avtoricama postavilo razstavo v prostorih nekdanje občine Motnik. Stalna razstava je posvečena slovenskemu pripovednemu izročilu. Obiskovalci bodo to spoznavali preko besedil, ilustracij, čudežnih predmetov iz znanih slovenskih pravljic. Otroci bodo lahko sedli v lonček Mojce Pokraculje, občudovali zlati pero Zlate ptice ali zlato jabolko, zlati ribici pa zaupali svojo željo. Razstava spodbuja drugačno spoznavanje pravljic – preko čutov in doživetij. Nič bolj ne približa pripovednega izročila, saj je to arheologija duha, kot je izjavila Kristina Brenkova, znana urednica in pisateljica, zaslužna za to, da se je pripovedno izročilo globoko vsidralo v slovenski kulturni prostor. Razstava, ki je na ljubljanskem gradu vzbudila nemalo zanimanja, je večplastna, saj poleg pisnih informacij torej prinaša tudi predmete ali ilustracije, ki zelo nazorno podkrepijo naše predstave o slovenski pravljici. Estetika in doživetost, strokovna premišljenost in inovativnost razstave bodo tudi v Motnik gotovo privabile veliko obiskovalcev.
V svoje prostore bo od zdaj naprej Pravljična hiša vabila mlade in stare. Hiša je odprta vse dni, obisk pa je treba napovedati. Prav gotovo bo to posebno doživetje za stare in mlade in tudi šolske skupine. Pravljična hiša je pridobitev ne samo za Motnik, pač pa za širše območje in upamo lahko, da bo postala dobro obiskana izletniška točka.